DOM 2019 AutoCorrect – hlavný program festivalu

Srdečne Vás pozývame na hlavný program 5. ročníka festivalu súčasného umenia DOM!

DOM 2019 AutoCorrect
30. 5. – 12. 6. 2019
Nová Cvernovka, Račianska 78, Bratislava

PROGRAM:
6. 6. 2019
18.00 – 22.00, hlavný program festivalu

18.00
Lucia Kotvanová: Čo by bolo keby, participatívny happening
18.30
iniciatíva Zvol si info: Kristína Blažeková a Jakub Jusko, interaktívna prednáška
www.zvolsi.info
19.30
iniciatíva #somtu: Veronika Pavlíková Klindová a Andrej Schulcz (Slovenská debatná asociácia), prednáška
20.30 – 22.00
Nelo – VJ ZDEN: participatívne machine learning komponovanie s
live VJ performance: CIRCULATION

AutoCorrect
Čo pre nás v súčasnosti znamenajú pojmy korektnosť a slušnosť? Ako môžu v dnešnej spoločnosti tieto základné sociálne elementy upevniť svoje nenahraditeľné miesto? Čo môžeme spraviť, aby naše názory neboli korigované automaticky (autocorrect), ako nám to ponúkajú aplikácie na smartfónoch, tabletoch a počítačoch? Prečo je čoraz problematickejšie vnímanie správ a informácií z masmédií bežným divákom a jeho (ne)schopnosť rozlišovať medzi korektnou informáciou, zavádzaním a podvedomou manipuláciou? DOM 2019 AutoCorrect prostredníctvom výstavy, prednášok, diskusií a sprievodného programu hľadá na tieto otázky odpovede. Zameriava sa na problematiku informovanosti v spoločnosti a na manipulatívne ideologické zásahy do formovania verejnej mienky. DOM 2019 AutoCorrect je cielený najmä na najmladšiu generáciu Z a generáciu Y (tzv. Millennials), ktoré si zvykli na diskusiu/dialóg vedený prevažne na sociálnych sieťach a na inteligentné chatboty ponúkajúce nám jednoduché úkony prijatia tzv. „lajkovanej“ pravdy alebo „post-pravdy“. Podujatie DOM 2019 AutoCorrect sa prostredníctvom vizuálneho umenia, prednášok a diskusií snaží zmapovať, pochopiť a vysvetliť podoby manipulácie s informáciami a informačné vojny. Nosnou témou festivalu je preto korektnosť a korektné vzťahy, ktorých absenciu v dnešných dňoch stále pociťujeme.

O festivale
Festival DOM každoročne zhmotňuje myšlienku „diela otvoreného miestu“ v podobe skupinovej výstavy vizuálneho umenia so sprievodným programom. Proces realizácie smeruje k temporálnemu, nomádskemu, site-specific eventu. DOM nemá trvalé miesto, ale ako festival dočasne hosťuje v rôznych alternatívnych priestoroch a adaptuje sa na špecifiká daného miesta. Zameriava sa na prezentáciu mladej generácie autorov zo Slovenska i zahraničia. Na predošlých štyroch ročníkoch festivalu DOM (2015 – 2018) sa predstavilo okolo 50 začínajúcich i etablovaných umelcov, vystúpilo 20 účinkujúcich performerov, hudobníkov či hudobných skupín zo Slovenska i zahraničia.

Okrem hlavného programu si budete môcť 6. júna pozrieť aj výstavu DOM 2019 AutoCorrect v priestoroch Zborovne a v Kútiku revolučných tradícií na 1. poschodí v Novej Cvernovke!

Vystavujúci autori:
Tero Abaffy, Martin Bízik, Radovan Dranga, Ivan Dudáš, Dominika Kolačkovská, Lucia Kotvanová, Marie Lukáčová, Lukáš Procházka

Vystavujúci študenti Súkromnej strednej umeleckej školy dizajnu:
Emma Arnold, Linda Berkyova, Klára Kusá, René Lazový, Chiara Némethová, Martina Stančová

Kurátorky a organizátorky festivalu: Martina Ivičič a Marianna Brinzová
Grafický dizajn festivalu: Karel Bařina
PR: Hana Kucharovičová

vernisáž FB event: https://www.facebook.com/events/380038689504725/

Trvanie výstavy: 30. 5. – 12. 6. 2019
Otváracie hodiny: PO – NE, 15.00 – 21.00

Vstup na program a výstavu: FREE
www.festivaldom.com

Festival DOM 2019 AutoCorrect vznikol s podporou Fondu na podporu umenia. Fond je hlavným partnerom projektu.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Pridaj komentár