Preskočiť na obsah
Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

LiKE 2021 – Festival súčasnej literatúry v Košiciach

24. septembra 2021 @ 17:00 - 25. septembra 2021 @ 23:00

LiKE – Festival súčasnej literatúry v Košiciach sa uskutoční v termíne od 24. – 25. 9. 2021 v priestoroch Tabačka Kulturfabrik, Kino Úsmev a Kníhkupectvo Artforum Košice.

VSTUPNÉ: dobrovoľné

PROGRAM:

📅 PIATOK 24.09.2021 📅

⏰ 17:00
📍 Artforum
📚 LENTIKULAR: viacrozmerná poézia 📚
Diskusia a autorské čítanie autorov a autoriek edície súčasnej poézie Lentikular vydavateľstva BRAK. Predstavia sa Martin Melicherčík, Michal Baláž, Richard L. Kramár a Erik Šimšík. Moderuje Michal Tallo.

⏰ 18:00
📍 Artforum
💀 Drsná škola 💀
Autori americkej drsnej školy používali prudký drsný dej plný násilia, vyrozprávaný priamym štýlom bez zbytočných štylistických príkras a zbavený všetkých zbytočných opisov. Existuje slovenská drsná škola?
Účinkujú: Jana Micenková, Agda Bavi Pain a Milo Janáč
Moderuje: Mária Klapáková

⏰ 19:00
📍 Tabačka Kulturfabrik
🎵 BURGR / ŠTRPKA 🎵
Jedna z najvýraznejších a najvýznamnejších osobností domácej alternatívnej scény Ľubomír Burgr začiatkom roka vydal nový album. Ten je výsledkom tvorivej spolupráce a dialógu s básnikom, textárom a dnes už žijúcou legendou Ivanom Štrpkom.
gitara: D. Hurtuk
bicie: D. Burgr
basgitara: J. Šarišský
spev, klávesy: Ľ. Burgr

⏰ 20:30
📍 Tabačka Kulturfabrik
🎶 CHIKI LIKI TU-A 🎶
Chiki liki tu-a je slovenská alternatívna skupina, ktorá vznikla v Prešove v roku 1995. Kapela v súčasnosti pozostáva z basgitaristu / speváka Martina Višňovského, gitaristu Ľuboslava Petrušku a bubeníka Tomáša Višňovského. Chiki liki Tu-a odohrali cez 1400 koncertov v 15-tich krajinách Európy. V roku 2016 získali ocenenie Radio_Head Awards v kategórii album roka za nosič Slzy tvý mámy, Šedivý a spol.

🔗 https://www.facebook.com/events/1571443223187596

📅 SOBOTA 25.09.2021 📅

⏰ 10:00
📍 Kino Úsmev
🎭 ÚTEK 🎭
Inscenované čítanie knihy Mareka Vadasa, ktoré je správou o fantastickej ceste malého chlapca a jeho psa Alana naprieč mestami, krajinami a kontinentmi. Hrdinovia príbehu sa stretávajú s priateľstvom i odmietaním. Bábkoherec Lukáš Tandara prečíta a zahrá s bábkami a perkusiami príbeh z knihy Útek.

⏰ 11:00
📍 Kino Úsmev
🎨 WORKSHOP PRE DETI 🎨
Časopis Slniečko predstavuje novú rubriku – Menu prosím!
Viete aké je história Vášho obľúbeného jedla? Alebo aká by mohla byť, ak by ste pustili svoju fantáziu na prechádzku. Vytvorte si na papieri tanier plný bláznivých farebných kombinácií a vymyslite si príbeh jeho vzniku.

⏰ 13:00
📍 Artforum
🪙 Posledný permoník 🪙
Scénické čítanie knihy a workshop pre deti o poslednom žijúcom permoníkovi, ktorý zostal po masívnej ťažbe zlata pod Kremnicou úplne sám. Žije v svojej malej izbičke v štôlni, bolia ho uši, túla sa podzemnými chodbami a občas prejde tajne k niekomu do domu a prečíta si dennú tlač. Až vďaka osemročnému Adamovi sa odváži vyjsť po 500 rokoch medzi ľudí.
Účinkujú: Tereza Oľhová a Eva Škandíková

⏰ 13:00
📍 Kino Úsmev
👨‍⚖️ “Kritizovať je ľahké!” 👩‍⚖️
Aká je úroveň slovenskej literárnej kritiky? Majú kritici a kritičky nástroje potrebné na reflektovanie súčasných textov? Aký je to “dobrý kritik”? Diskusia možno neponúkne odpovede, zato však viac otázok – a srdečne vás na ňu pozývame.
Diskutujú: Lenka Šafranová, Dávid Dziak, Viliam Nádaskay, Vladimír Barborík
Moderuje: Martin Makara

⏰ 14:00
📍 Artforum
🇵🇱 Autorské čítanie Medziriadkov: Weronika Gogola a Ema Šašalová 🇸🇰
Medziriadkarka Ema Šašalová a poľská spisovateľka Weronika Gogola sa predstavia na autorskom čítaní platformy pre mladú literatúru Medziriadky. Moderuje Soňa Uriková.
🔗 https://www.facebook.com/events/954046618513298

⏰ 14:00
📍 Kino Úsmev
📖 P/r/ózy po roku 2000 📖
Autorská monografia Marty Součkovej P/r/ózy po roku 2000 (2021) je dvojičkou takmer rovnomennej knihy z roku 2009 o slovenskej ponovembrovej literatúre. Součková vyberá z množstva autorov debutujúcich po roku 2000 i tentoraz takých, ktorí predstavujú nielen rozličné poetiky a vývinové tendencie, ale aj jej hodnotové preferencie. Součkovej rukopis sa vyznačuje jednoznačným, dobre vyargumentovaným kritickým postojom, ktorým sa neraz vymedzuje voči iným odborným reflexiám, a minucióznou a presvedčivou argumentáciou so zmyslom pre detail.
Moderuje: Peter Darovec

⏰ 15:00
📍 Artforum
🚺🚹🐕‍🦺 Literárny klub s Richardom Pupalom 🚺🚹🐕‍🦺
V roku 2014 debutoval zbierkou poviedok a čŕt Návštevy, v roku 2017 mu vyšla zbierka poviedok Čierny zošit. Hovorí: „Veľmi často ma inšpirujú spomienky na detstvo. V zásade je to tak, že jadro poviedky mám prežité a ostatné je obalené výraznou fabuláciou. Spomienky sú stále veľmi silné a pohľad na detstvo, ktoré som prežil, veľmi intenzívny.“
Moderuje: Viliam Nádaskay

⏰ 16:00
📍 Kino Úsmev
🧠 LQ-Literárny kvocient #43: Krv je len voda / Vilkovia 🧠
Diskusný formát LQ – Literárny kvocient sa už od roku 2016 snaží byť naplnením dlhodobého volania po kritickej reflexii súčasnej literárnej tvorby na Slovensku.
Knihy Krv je len voda a Vilkovia budú hodnotiť Marta Součková, Mária Klapáková a Vladimír Barborík. Moderuje Peter Darovec.
🔗 https://www.facebook.com/events/309562344304290

⏰ 17:00
📍 Kino Úsmev
📚 Literárny klub s Modrým Petrom 📚
Autorské čítanie kmeňových autoriek a autora vydavateľstva Modrý Peter, ktoré v roku 2021 oslavuje svoje tridsiate výročie. Jana Bodnárová predstaví novú básnickú zbierku Vesmírny prach si, Eva Luka prečíta z rukopisných básní a Marián Milčák taktiež uvedie svoju novú básnickú zbierku Provinčné lásky.
Moderuje: Peter Milčák

⏰ 18:00
📍 Artforum
📗 ARTDEBUT: Nicol Hochholczerová & Sám BADY ft. Poetic Elektric 🎹
Svoje debutové dielo Táto izba sa nedá zjesť tento raz predstaví Nicol Hochholczerová.
Mladá autorka najprv niečo zažila, potom s obdivuhodným talentom písala. Tá izba sa nedala zjesť, táto kniha sa dá zhltnúť, hoci nie je určená na prvoplánovú zábavu. Ide v nej však o život, pretože tie spočiatku nenápadné udalosti, vyrozprávané originálnymi poetickými, až surreálnymi vetami, postupne vytvárajú príbeh vzťahu dospievajúceho dievčaťa k staršiemu mužovi, ktorý navždy zmenil minimálne jeden osud a jeden pohľad na svet.
Spojenie známeho košického street-artového básnika a producenta Sám Badyho (Santiaga), gitaristu Attilu Tverďáka s hudobno-literárnym formátom Poetic Elektric sa žánrovo pohybuje na hranici hiphop-indie-elektro-jazzu a spája rap autorských textov s originálnym hudobným doprovodom.
Moderuje: Lenka Šafranová

⏰ 19:00
📍 Kino Úsmev
🚬 Tri kapitoly Daniela Hradeckého 🚬
Daniel Hradecký sa narodil v roku 1973 v Moste v Českej republike. V rokoch 1994–2007 pracoval ako archivár Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech. Píše poéziu (Muž v průlomu, 2004; V cirkuse Calvaria, 2009; 64, 2013; Přibližování dřeva, 2019; XXX/Jezero, 2020) a prózu (Trosky jednoho deníku, 2016; Tři kapitoly, 2020). Za knihu Tři kapitoly sa stal laureátom prestížnej českej ceny Magnesia litera.
Moderuje: Martin Makara

⏰ 20:00
📍 Tabačka Kulturfabrik
🎛️ FVLCRVM 🎛️
Slovenský producent, dídžej, multiinštrumentalista a spevák FVLCRVM, aktuálny držiteľ ceny “Nahrávka roka” za EP Attentioncore v žánrovej kategórii Elektronická hudba v rámci Radio_Head Awards.
S požičaným menom od ruskej stíhačky našiel FVLCRVM formu v nekonzistentnosti, niekde na hrane medzi mainstreamom a undergroundom. Skreslenú a nepravidelnú ADHD produkciu okrajových klubových žánrov preplieta popovými linkami, v ktorej počuť silnú inšpiráciu zvukov 90-tych rokov.

⏰ 21:00
📍 Tabačka Kulturfabrik
🎛️ VENTOLIN 🎛️
Cez deň prednáša kultúrnu antropológiu na Karlovej univerzite v Prahe, po večeroch baví ľudí svojimi koncertmi. Ventolin vznikol v roku 2007 ako “oddychový projekt”, avšak veľmi rýchlo sa dostal do povedomia československej klubovej scény. Na svojich koncertoch používa staré samplery, analogové syntezátory a archaické drummmachiny. Je milovníkom primitívneho zvuku detroitského techna a talianskeho a indického disca z 80-tych rokov. Priťahuje ho analogová rozladenosť, šum, rozkolísanosť a nedokonalosť.
🔗https://www.facebook.com/events/439357097394528

📅 SOBOTA 25.09.2021 📅
Počas festivalu sa bude konať pásmo prednášok a diskusií o súčasnom komikse.
📍 Kino Úsmev
⏰ 14:00
POMIMO COMICS
⏰ 16:00
POLITICKÝ KOMIKS (Peter Karpinský, L.P.Fish)
⏰ 17:00
Martin Foret: Český a slovenský komiksový román (graphic novel) a jeho miesto v súčasnom domácom komikse
⏰ 18:00
TOYBOX: Učebnica komiksu

__

Organizátorom podujatia je literarnyklub.sk

Hlavný partner festivalu:
Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Partnermi podujatia sú Literárne informačné centrum, LITA, autorská spoločnosť, Artforum Košice, Kino Úsmev, Tabačka Kulturfabrik a Medziriadky.

Mediálni partneri: Knižná revue, časopis Rozum, mesačník Kapitál, RTVS: Rádio Regina východ, Rádio Devín.

VSTUP NA PODUJATIA LEN S RESPIRÁTOROM.
Pri organizovaní podujatia sa riadime aktuálnymi nariadeniami Úradu verejného zdravotníctva SR.

Podrobnosti

Začiatok:
24. septembra 2021 @ 17:00
Koniec:
25. septembra 2021 @ 23:00
Udalosť Kategória:
Webstránka:
https://www.facebook.com/events/241639447857501

Miesto udalosti

Košice
Košice - Západ,SK+ Google Map

Zmena programu vyhradená. Uvedené údaje sú len informačné.
Stránka Rýchle.sk nie je organizátorom podujatí.
Obrázky podujatí môžu podliehať autorským právam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Súhlasím so zásadamiPrivacy