Noc architektúry a dizajnu 2022

Konečne po 2 rokoch Noc plná architektúry, urbanizmu a dizajnu. V spolupráci s Fakultou architektúry a dizajnu STU, Študentským parlamentom FAD STU a Čo-Čerstvé ovocie pripravujeme pokračovanie jedného večera, ktorý je nám všetkým blízky.

___________________________________________

PROGRAM:

16:00 – 17:00 //FOYER// Otvorenie noci / odovzdávanie Ceny dekana

17:30 – 18:30 //KOTOLŇA// pajc s Ilonou Németh

18:00 – 19:00 //117// 15 minútovky / Revitalizácia Námestia Slobody / Gotická cesta / ROAR Architekti

19:00 – 20:00 //KOTOLŇA// Pechtle – Mechtle / Kinazo Design, Patrik Paul, Peter Ťapajna, Matej Mačinga

18:00 – 19:00 //AULA// SINGULARCH: Off Grid – Martin Malachovský, Katarína Príkopská, Juraj Hariš, moderuje Martin Zaiček

19:15 – 20:15 //AULA// SINGULARCH: Hyperspandrel Solutions & Architectural Services | Jaewoo Chon (Soul, KR)

20:30 – 21:30 //AULA// BIG

23:00 //FUGA// afterka / Sadovsky Španiel Prekop / EMONOIZBOYZ / Purist

____________________________________________

Noc architektúry je multižánrová platforma poskytujúca náhľad do centra diania na FAD STU. Večerná udalosť, kedy sa celá budova fakulty zmení na galériu plnú vystavených ateliérových prác študentov a to s ambíciou ukázať odbornej a širokej verejnosti výsledky tvorby veľkého spektra projektov vytvorených za posledný semester.
____________________________________________

Tím ARCHTUNG v spolupráci s Fakultou architektúry a dizajnu STU, Študentským parlamentom FAD a Čerstvým Ovocím pozývajú všetkých študentov, pedagógov, architektov, urbanistov, dizajnérov a širokú verejnosť na Noc architektúry a dizajnu. Takmer po dvoch rokoch absencie otvoríme naše brány a odprezentujeme ateliérové práce našich študentiek a študentov. Okrem verejných prieskumov sa môžete tešiť na množstvo sprievodných podujatí v podobe diskusií a prednášok.

PROGRAM:

16:00 / otvorenie noci a odovzdávanie Ceny dekana (foyer)
Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave každoročne vyhlasuje Cenu dekana, ocenenie za najlepšie ateliérové práce svojich študentov. Medzinárodná porota zložená zo svetových mien v oblasti architektúry a dizajnu – Táňa Buijs Vítková (Holandsko), Jakub Cígler (Česká republika), Bohunka Koklesová (Slovenská republika), Peter Moravčík (Slovenská republika), Vladimír Sitta (Česká republika), Pavol Šilla (Slovenská republika), Štěpán Valouch (Česká republika) rozhodne o Laureátovi Ceny dekana za akademický rok 2020/21.

17:30 – 18:30 / diskusia / pajc s Ilonou Németh (Kreatívne centrum, kotolňa)
Pajc je cyklus debát o architektúre a odboroch presahujúcich architektonické témy. Neformálne rozhovory o zákulisí tvorby, filozofii, o nástrahách aj radostiach profesionálneho života a o tom, že byť architektom či angažovať sa v rámci architektúry neznamená len celodenné vyklikávanie a nekonečné jednania s klientmi. Pozvanie tento raz prijala výtvarníčka, profesorka, kurátorka výstav, organizátorka umeleckých festivalov – Ilona Németh, ktorá je medzinárodne akceptovaná a etablovaná umelkyňa. Pôsobí na umeleckej scéne vyše tri desaťročia a jej dielo sa uvádza v dejinách súčasného umenia dvoch krajín: Slovenska a Maďarska.

18:00 – 19:00 / prednáška / 15-minútovky: 2021 architekti, Gotická cesta, ROAR architekti (miestnosť 117)
Tradičný formát 15-minútoviek prinesie 3 zaujímavé prednášky z rôznych sfér architektonickej praxe. V rámci krátkych prednášok, trvajúcich 3×15 minút, sa nám predstavia traja hostia so svojimi úspešnými projektami. Prvým prezentujúcim bude Peter Lényi z ateliéru 2021 s projektom revitalizácie Námestia Slobody. Predstaví nám víťazný návrh zo súťaže o obnovu námestia a priblíži budúcu podobu tohto významného verejného priestoru, blízkeho najmä nám študentom a architektom z FAD STU.

Ako druhý sa nám predstaví úspešný projekt ochrany pamiatkového dedičstva gemerského regiónu s názvom Gotická cesta. Za projektom stojí mnoho šikovných a odhodlaných ľudí, ktorým sa podarilo napr. presadiť zápis stredovekých gemerských fresiek do zoznamu európskeho dedičstva. Dozvieme sa viac o aktivitách občianskeho združenia Gotická cesta a o samotnom kultúrno-poznávacom okruhu naprieč gemerským gotickým pokladom.

Ako poslednú prinesieme prednášku mladého bratislavského ateliéru ROAR architekti. Chalani z ROAR nám v krátkosti predstavia svoju tvorbu a úspešné víťazné projekty z nedávnych architektonických súťaží, napríklad projekt obnovy Kina Hviezda v Trnave.
Tieto tri prednášky prinášajú náhľad do rôznych oblastí architektonickej praxe, v ktorom si, ako dúfame, prídu na svoje nadšenci pamiatkovej obnovy, architektonickej, ale aj urbanistickej tvorby.

19:00 – 20:00 / diskusia / Pechtle – Mechtle s KINAZO DESIGN (Kreatívne centrum, kotolňa)
Kinazo Design tvorí jej zakladateľ Patrik Paul a jeho kolegovia Peter Ťapajna a Matej Mačinga. Tvoria a budujú stratégie mnohých obchodných značiek, produktový a obalový dizajn významných domácich i zahraničných značiek. Podpísali sa pod významné značky ako je Kellys bicycles, IDC Holding, Sedita, Figaro, Mc. Carter, Hubert Sereď, St. Nicolaus, Klember, IPA Slovakia, ZEG Group, Rock Machine. Patrik pracoval tiež pre Koh-I-Noor, Toma Trade, Daewoo, United Destillers, CocaCola, Schwarzkopf, Jihočeské mlékárny a mnoho ďalších. Výsledky jeho spoločností prispeli k prieniku Slovenských výrobkov na medzinárodné trhy. Vyvinuli inovatívny priekopnícky model 3D tlačeného elektrobicykla, ktorý získal prestížne ocenenie Red Dot Design AWARD. Diskusia sa bude viazať na kreatívnu prax a možnosti uplatnenia v dizajne.

18:00 – 19:00 / diskusia / SINGULARCH: Off Grid – Martin Malachovský, Katarína Príkopská, Juraj Hariš, moderuje Martin Zaiček (aula)
Naše kreatívne remeslá ovplyvňuje každý deň nekonečné množstvo aspektov. No jedným z najzákladnejších sú rôznorodé pracovné prostredia, ktoré sú prepletené s naším spôsobom života. Počas dvoch rokoch pandémie sa vśetkým z nás formovalo prostredie a kreatívne procesy v ňom. Veľký vplyv odstrihnutia sa od svojho bežného aktívneho prostredia nás nasmeroval na hľadanie alternatívy pre vytvorenie nielen lepšieho pracovného prostredia, no spôsobu fungovania, či už v jadre spoločnosti, na jej pokraji, alebo mimo nej.

V našom tvorivom prostredí existujú jednotlivci, ktorí svojím vlastným prístupom vytvorili svoje alternatívne útočisko v pokojnejších končinách. Či už vo forme bývania na vidieckej periférii mesta, alebo zveľaďovaní komunitného prostredia na pokraji hlavného mesta, či rastu rodinného života schovaného v lese. O témach tohto alternatívneho spôsobu života, o výnimočnosti odlišného prostredia a o jeho vplyve na osobnú kreatívnu tvorbu sa s moderátorom Martinom Zaičkom porozprávame spoločne s Katkou Príkopskou z ateliéru toito architekti, s Martinom Malachovským z krajinno-architektonického štúdia Mills a architektom Jurajom Harišom z Novej Cvernovky.

19:00 – 20:00 / prednáška / SINGULARCH: Hyperspandrel Solutions & Architectural Services | Jaewoo Chon (Soul, KR) (aula)
SINGULARCH je sériou prednášok a diskusií z oblasti architektúry a urbanizmu, ktoré predstavujú jedinečné projekty a postupy od zahraničných a lokálnych ateliérov.

Táto prednáška bude o niečo špeciálnejšia. Okrem toho, že k nám hosť priletí až zo Seoulu, z Južnej Kórei. HYPERSPANDREL má úplne svojský charakter sebareprezentácie, a to od teoretických plánov na báze osobností, až po názory konfrontujúce súčasnú a “sem-tam” absurdnú realitu nie len architektúry.

“Robíme hlavne papierovú architektúru.” – Jaewoo Chon

Súčasnými komplicmi ateliéru sú Jaewoo Chon a Antariksh Tandon. V septembri 2021 sa zúčastnili na Bienále architektúry a urbanizmu v Soule, na jednej z najdôležitejších svetových prehliadok architektonických ideí od pandémie COVID-19. Architektúra reprezentovaná na medzinárodných feedoch presahuje hranice toho, o čom naša disciplína vôbec je.

20:30 – 21:30 / prednáška / BIG (aula)
Bjarke Ingels Group alebo Bjarke Ingels, v skratke BIG, je skupina viac než 70 architektov, dizajnérov, konštruktérov a teoretikov so sídlom v Kodani, zaoberá sa architektúrou, urbanizmom, výskumom a stavebným rozvojom. Bola založená v roku 2005 Bjarke Ingelsom, dánskym architektom. Predstavujú progresívny prúd v dánskej ale aj svetovej architektúre. Poznávacím znakom Big-u je aj programová alchýmia – niečo ako netradičné spájanie tradičných funkcií v snahe vytvoriť pridanú hodnotu, vytvárať architektúru mixovaním funkcií ako bývanie, volnočasové aktivity, práca, parkovanie a nakupovanie. BIG nachádza riešenia v rámci súčasne dostupných technológií a cenovej hladiny, pritom však s inovatívnosťou a vtipom im vlastnými.

od 23:00 / afterka vo FUGE


Posted

in

by

Tags:

Comments

Pridaj komentár