Preskočiť na obsah
Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Noc múzeí a galérií v SNG Bratislava 2022

14. mája 2022 @ 15:30 - 23:30

Po dvoch rokoch sa vraciame k tradičnej a populárnej Noci múzeí a galérií. V SNG sme si pre vás pripravili bohatý program, od poobedia až do polnoci pozývame na workshopy pre deti aj dospelých či kurátorkské výklady. Pre všetkých nedočkavcov urobíme prehliadku stavby novej SNG. Erik Binder ako živý umelec príde predstaviť svoje dielo a celé to zakončíme nocou výnimočných videoklipov s Petrom Konečným a DJ setom do pohody aj tanca.

PROGRAM:

15.30 – 17.30 | Výtvarné aktivity na výstave 7×7: Rozhliadnuť sa vôkol seba
Esterházyho palác, 2. poschodie

Na troch stanovištiach spoločne preskúmame možnosti nášho zraku a videnia a skúsime sa na seba a svoje okolie pozrieť novými očami. Na program nie je potrebná rezervácia, zastaviť sa môžete kedykoľvek v uvedenom čase. Aktivity sú určené rodinám s deťmi aj jednotlivcom.

16.00 – 17.00 | Prehliadka stavby SNG s Dušanom Buranom
Miesto stretnutia: pred vstupom do SNG – Esterházyho palác, Námestie Ľ. Štúra 4 / rezervácie: kristina.paulenova@sng.sk

Aj vy sa tešíte na otvorenie novej SNG? Pozývame vás na prehliadku rekonštruovaného areálu SNG v sprievode a s komentárom kurátora SNG Dušana Burana. Predstavíme vám nové výstavné priestory, kinosálu, depozitárny dom, ale aj nečakané výhľady či miesta väčšinou skryté pred očami návštevníkov galérie.

17.00 – 18.00 | Prehliadka stavby SNG s Alexandrou Kusou
Miesto stretnutia: pred vstupom do SNG – Esterházyho palác, Námestie Ľ. Štúra 4 / rezervácie: kristina.paulenova@sng.sk

Aj vy sa tešíte sa na otvorenie novej SNG? Pozývame vás na prehliadku rekonštruovaného areálu SNG v sprievode a s komentárom generálnej riaditeľky SNG Alexandry Kusej. Predstavíme vám nové výstavné priestory, kinosálu, depozitárny dom, ale aj nečakané výhľady či miesta väčšinou skryté pred očami návštevníkov galérie.

18.00 – 18.45 | Autorská prezentácia: Motýľa nekúpiš – Erik Binder
Esterházyho palác, 3. poschodie

Výstava Motýľa nekúpiš predstavuje diela umelcov a umelkyne strednej generácie slovenského súčasného umenia, ktoré obohatili zbierku SNG v roku 2021. Patrí k nim aj videoinštalácia Pneumatrix, o ktorej bude rozprávať jej autor Erik Binder spolu s kurátorkou Alexandrou Tamásovou. V diskusii predstavia genézu, ako aj jednotlivé obsahové vrstvy tohto komplexného diela.

18.00 – 19.30 | Workshop pre dospelých: Vidieť ako nikdy predtým
Miesto stretnutia: pokladňa SNG / rezervácie: peter.pivoda@sng.sk

Na výstave 7×7 preskúmame formou krátkych aktivít viacero prístupov k optickému vnímaniu priestoru vo výtvarných dielach a ich konkrétne zámery. V ateliéri si priblížime jednu z najstarších pomôcok pre zobrazovanie v lineárnej perspektíve, cameru obscuru, a zachytíme ňou obraz z vlastnej perspektívy.

19.00 – 19.30 | Kurátorský výklad: Sedem vecí o propagande
Esterházyho palác, 2. poschodie

Nepodľahnúť mámivej sile dezinformácie nebolo nikdy ľahké. Vieme to, propaganda brutálne deformovala naše životy v časoch, ktoré si ešte mnohí pamätajú. Dnes sú demagógie a fámy opäť všadeprítomné. Zaujať, povzbudzovať kolektívne myslenie a presvedčiť ho o svojom, akokoľvek lživom príbehu ale vedeli už plagáty. Totality si z nich v 20. storočí urobili dokonalého služobníka svojich ideologických experimentov. Kurátorka Viera Kleinová predstaví mimoriadne aktuálnu kolekciu propagandistických, agitačných a politických plagátov zo socialistického Československa, ako aj komunistickú propagandu Sovietskeho zväzu a Číny. To aby sme nezabudli…

20.00 – 21.00 | Slovenské vizuálne umenie 90. rokov
Esterházyho palác, 3. poschodie

Deväťdesiate roky majú v kontexte slovenských dejín výnimočné postavenie. Sú desaťročím turbulentných zmien, ktoré priniesli nielen pád bývalého totalitného režimu, ale aj rozpad Česko-Slovenka, nielen eufóriu z novonadobudnutej slobody po páde Berlínskeho múru, ale aj frustráciu z vlády Vladimíra Mečiara. Aj umelecká scéna prechádzala v tomto období radikálnou zmenou.

Na túto dekádu sa Jana Geržová, šéfredaktorka časopisu Profil, pozrie z pohľadu kritičky a kurátorky, ktorá bola pri tom. Prostredníctvom niekoľko modelových autorov/autoriek a diel otvorí diskusiu nielen o tom, aké bolo umenie 90. rokov, ale aj o tom, čo sme mohli, alebo nemohli urobiť inak.

21.00 – 22.00 | Nezabudnuteľné deväťdesiatky. Noc výnimočných svetových videoklipov
Esterházyho palác, 1. poschodie

Poznáte tie zimomriavky, keď hudba a obraz vytvárajú symbiózu a keď médium ponúka pocit naplnenia? Máte radi výnimočnú hudbu a jej mimoriadne filmové obrazy? Tak určite nezabudnite na Noc výnimočných svetových videoklipov s Petrom Konečným, šéfredaktorom portálu Kinema.sk.

21.00 – 23.00 |Hudba 90. rokov / DJ set
Esterházyho palác, átrium

Zákutiami hudby 90. rokov vás prevedie Peter Dolník, redaktor Rádia FM.

21.00 – 22.00 | Jednohubky na výstave 7×7
Esterházyho palác, 2. poschodie

Prostredníctvom krátkych výkladov vám priblížime 5 vybraných diel z výstavy. Zastaviť sa môžete kedykoľvek v uvedenom čase.

22.00 – 23.00 | Jednohubky na výstave Motýľa nekúpiš
Esterházyho palác, 3. poschodie

Prostredníctvom krátkych výkladov vám priblížime 5 vybraných diel z výstavy. Zastaviť sa môžete kedykoľvek v uvedenom čase.

*Tešiť sa môžete aj na špeciálne prekvapenie priamo v Esterházyho paláci!

Podrobnosti

Dátum:
14. mája 2022
Čas:
15:30 - 23:30
Udalosť Kategória:
Webstránka:
https://www.facebook.com/events/1162461954609832

Miesto udalosti

SNG – Slovenská národná galéria
SNG, Námestie Ľudovíta Štúra 4
Bratislava,81102SK
+ Google Map

Zmena programu vyhradená. Uvedené údaje sú len informačné.
Stránka Rýchle.sk nie je organizátorom podujatí.
Obrázky podujatí môžu podliehať autorským právam.