Workshop: Výšivka základnými stehmi 2023

Výšivky sa nebadane vytratili a našej každodennosti a spolu s nimi aj výšivkárske remeslo. Vyšívanie ale stále patrí k výborným relaxačným technikám, pri ktorej zabudnete na starosti a ešte vám po nej zostane krásna dekorácia. Technika vyšívania je ideálna aj na zdobenie odevov či tašiek alebo tvorbu originálnych sezónnych ozdôb.

V roku 2023 sme pre vás s lektorkou Martinou Valentovou pripravili sériu workshopov, na ktorých sa naučíte základy vyšívania i náročnejšie postupy. Venovať sa budeme predkreslenej výšivke a základom výšivky plným stehom.

𝐓𝐄𝐑𝐌𝐈́𝐍𝐘 𝐖𝐎𝐑𝐊𝐒𝐇𝐎𝐏𝐔

1. časť: 20. február 2023
2. časť: 13. marec 2023

𝐊𝐀𝐏𝐀𝐂𝐈𝐓𝐀: 10 osôb
𝐑𝐄𝐆𝐈𝐒𝐓𝐑𝐀́𝐂𝐈𝐀: workshop(zavináč)malyberlin.sk
𝐕𝐒𝐓𝐔𝐏𝐍𝐄́: 7 € predpredaj, 10 € v deň podujatia – v cene vstupného je zahrnuté plátno a perlovka na vyšívanie
𝐃𝐎𝐌𝐀́𝐂𝐀 𝐔́𝐋𝐎𝐇𝐀: keďže po prvom kurze je potrebné doma stehy cvičiť, aby ste sa vedeli vo vyšívaní posunúť k druhej lekcii, je potrebné si zabezpečiť kruhy na vyšívania (priemer 20 cm), nožničky a ihly – tie si prineste už na prvú lekciu.

𝐏𝐑𝐎𝐆𝐑𝐀𝐌 𝐖𝐎𝐑𝐊𝐒𝐇𝐎𝐏𝐎𝐕

Na prvom kurze, ktorý bude pozostávať z dvoch hodín (vo februári a v marci), sa naučíme výšivku základnými jednoduchými stehmi. V každej časti preberieme iné typy stehov: vo februári nás čaká predný a zadný steh a francúzsky uzol; na marcovej hodine sa naučíme stonkový steh a tiež aj to, ako sa o výšivku starať a ako ju natiahnuť na rám.

Pani Valentová si ako tému pre predkreslenú výšivku zvolila tému záchrany včiel, ktorá v nej v uplynulom roku zarezonovala.

𝐎 𝐋𝐄𝐊𝐓𝐎𝐑𝐊𝐄

Martina Valentová

Jej život je pevne spojený s Trnavou a ako správny lokálpatriot miluje a je hrdá na jeho pamiatky, históriu a kultúru. Od 16-tich rokoch sa pohybujem vo folkórnom svete, v ktorom ju veľmi zaujal slovenský ľudový odev a ľudová výšivka. Pracovala tri roky pre ÚĽUV a od roku 2015 organizujovala v rámci osvety a dobrovoľníctva kurzy vyšívania v Cíferi pod názvom Výšifkársky spolek a od roku 2018 aj v Malom Berlíne. Jej kurzy sú zamerané hlavne na ľudovú výšivku z okolia Trnavy.


Posted

in

by

Tags: