Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Zaži čistý Dunaj – Clean Danube Experience 2020

7. júna 2020 @ 15:00 - 19:00

Zaži čistý Dunaj / Clean Danube Experience (***English below***)

Dopraj si zážitok, počas ktorého spolu očistíme naše životné prostredie, ale aj seba!

Pozývame na prvú spoločnú výpravu, počas ktorej budeme môcť intenzívne vnímať a naozaj si vychutnať, uvidieť, vypočuť a precítiť prírodné prostredie. Zameriame sa na breh Dunaja a Pečniansky les. Prehĺbime spojenie so sebou, posilníme vzájomné prepojenia a podporíme ochranu našich vzácnych prírodných bohatstiev.

PREČO PEČNIANSKY LES?
Na slovenskom úseku Dunaja sa dodnes zachovalo už len niekoľko posledných lokalít pôvodných lužných lesov. Jednou z nich je aj Pečniansky les (známy tiež ako Pečňa), ktorý patrí medzi cieľové lokality projektu LIFE10 NAT/SK/080 – Ochrana a obnova území NATURA 2000, ktorej hlavným cieľom je zachovanie najcennejších prírodných biotopov a najviac ohrozených druhov rastlín a živočíchov.
Toto územie si vyberáme aj preto, že chráni cenné zdroje pitnej vody pre Bratislavu. Denne z nej pije viac ako 150 000 miestnych obyvateľov! Aktivita je tiež jedinou v tento deň na Slovensku, ktorá je súčasťou celosvetového podujatia na čistenie a ochranu riek organizácie River Cleanup, do ktorého sa celosvetovo zapája 182 tímov zo 150 miest na 93 riekach.

Nad podujatím prevzal záštitu primátor Bratislavy Ing. arch. Matúš Vallo.

ČO SI TREBA PRINIESŤ?
Z hygienických dôvodov žiadame každého zabezpečiť si vlastné rukavice a pevné vrece alebo tašku na zber odpadu. Nezabudnite si zobrať flašu vody.

KDE A KEDY?
Stretávame sa v nedeľu 7. júna o 15.00
na parkovisku pod mostom Lafranconi na strane Karlovej Vsi.
Odtiaľ sa peši presunieme na druhý breh Dunaja. Na miesto stretnutia sa po akcii vrátime približne o 19.00.
Trasa a mapa aktivity je uvedená v príspevku, pod mapou.

KTO JE ZA TÝM?
Aktivitu organizuje Human Health Institute n.o. – Inštitút pre ľudské zdravie v spolupráci s občianskym združením Za našu vodu a neziskovou organizáciou Žiť vedomo, pod vedením:
– zakladateľky inštitútu, aktivistky zameranej na prevenciu, podporu a ochranu zdravia a životného prostredia, PhDr. Eriky Jung, MBA,
– environmentálnej špecialistky a projektovej manažérky Mgr. Lucie Olívie Ďurčovej,
– Mgr. art. Dominiky Belanskej, architektky a artivistky, ktorá prepája ľudí v spoločnej tvorbe svojho prostredia.
Spoločne chcú posunúť Slovensko k ekologickej zodpovednosti, bezodpadovosti a udržateľnému spôsobu života, aj vďaka umeniu.

Zaži čistý Dunaj – zapoj sa do spoločného zážitku z poznávania a čistenia, ktorým chránime toto vzácne územie – je súčasťou Bratislavy a Teba!

*** English ***
Indulge in a unique collective experience of cleaning our environment, while discovering what needs to be cleared inside us!

You are cordially invited to the first endeavour, which will allow us to intensively perceive our natural environment collectively: to really see, hear, touch, smell and taste it. We will focus on the area of Pečňa forest and Danube beach. We will deepen the connection with ourselves, strengthen our bonds as a community, become more aware of the precious natural treasures and support their protection.

WHY PEČŇA FOREST?
In the Slovak part of Danube shores, there is only a fraction of the primeval floodplain forests preserved – one of them being so-called Pečňa forest. It is also one of the focus areas of the project LIFE10 NAT/SK/080 – Protection and renewal of territories NATURA 2000, of which main goal is to preserve the most precious biotopes and most endangered species of plants and animals.
We chose this area also because it protects the sources of drinking water for Bratislava. More than 150 000 local inhabitants! This is also the only activity on this day in Slovakia, which is a part of the global event “River Cleanup”, a joint environmental effort of 182 teams from 150 cities and 93 rivers worldwide.

The project is held under the auspices of the Mayor of City of Bratislava, Ing. arch. Matúš Vallo.

WHAT TO BRING?
With regards to hygiene, we ask everyone to bring their own gloves, a sturdy bag for collecting found waste and a bottle of water.

WHO IS BEHIND THIS?
Activity is organized by Human Health Institute in collaboration with civic association Za našu vodu and non-governmental organization Žiť vedomo, and is led by:
– the institute’s founder, activist for the prevention, support and protection of health and environment, PhDr. Erika Jung, MBA,
– environment specialist and project manager Mgr. Lucia Ďurčová
– and architect and artivist Mgr. art. Dominika Belanská, who connects people in creating their environment.
Together, they aim to move Slovakia towards ecological awareness and responsibility, zero-waste and sustainable living, with different means, including arts and culture.

Clean Danube Experience is an opportunity to explore, clean and protect this precious territory – that is part of Bratislava and a part of You.

#ŽiťVedomo #ZaNašuVodu #ZažiČistýDunaj #artivism #landart #aktivizmus #PlaceMaking #Zažitok #Zmena #consciouslife #embodiment

Podrobnosti

Dátum:
7. júna 2020
Čas:
15:00 - 19:00
Udalosť Kategória:
View Udalosť Website

Miesto udalosti

Bratislava
Bratislava,SK+ Google Map

Zmena programu vyhradená. Uvedené údaje sú len informačné.
Stránka Rýchle.sk nie je organizátorom podujatí.
Obrázky podujatí môžu podliehať autorským právam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súhlasím so zásadamiPrivacy